Kada govorimo o razvoju govora, znamo da je razgovor ključan u stimulaciji razvoja. Studije koje se rade poslednjih godina umesto značaja razgovora naglašavaju značaj načina kako komuniciramo sa detetom. Nije poneta koristiti dugačke, komplikovane reči ili davati kartice koje dete imenuje već je cilj stvarati situacije i sa detetom zaista razgovrati, razgovarati tako da poštujemo sve stepenike razgovora i menjenja govornika i slušaoca.
Važno je da sa detetom razgovaramo, da sačekamo odgovor i budemo i mi aktivni slušaoci, a ne samo da govorimo, a da dete bude to koje sluša.
Sada već davne 1995.godine rađeno je istraživanje u kome su istraživači došli do zaključka da deca koja potiču iz imućnih porodica uzrasta 3 godine su čila oko 30 miliona više reči nego vršnjaci iz najsiromašnijih porodica. A opet danas imamo veliki broj aplikacija, dostupnih sadržaja za decu različitog uzrasta i iz različitih sredina, pa je jako veliki broj dece sa govorno-jezičkim poremećajima. Možemo zaključiti da je razlog toga nedostatak ljudske interakcije i socijalnog konteksta.
Pojedini istraživači danas naglašavaju da broj reči koje dete čuje nije presudno za razvoj mozga, već je bitan način kako komuniciramo sa detetom. “Roditeljski razgovor utiče na biološki rast mozga”, J.Gabrieli (2018). Ostatak teksta možete pročitati klikom na link u opisu profila 👆🏼
Znate onu izjavu “Progutala sam knjigu koliko mi se dopala.”, e pa danas želim da vas upoznam sa jednim Grickom, koji doslovno guta i jede knjige. Gricko je žuto čudovište koje jako, ali jako voli knjige, toliko ih voli da se desi da progrize stranicu, dve ili pet od prevelike ljubavi.
Ali da krenemo od početka, kao što kreću sve dobre priče…
Jednoga dana desila se nevolja, Gricko je pobegao iz svog kaveza (možda ga je neko i namerno pustio). Brzom brzinom odskakutao je na svoje omiljeno mesto – POLICE SA KNJIGAMA i krenuo je u grickanje, prvo se susreo sa Zlatokosom iz priče Zlatokosa i tri medveda, nažalost susret se završio sa rupom na stranicama.
Zlatokosa je svašta nešto morala da objasni porodici Medved…
Kako mu ni to nije bilo dovoljno, prošetao je i do Crvenkape i do još par knjiga… Na kraju je upao u zamku i uspeli smo da ga uhvatimo nazad u njegovu kutiju, ali zamislite!
Progrickao je i nju!
Gricko, u izdanju Pčelice, je u pravom smislu interaktivna knjiga, savršena je za uvođenje u čitanje, dramatizaciju, privlačenje detetove pažnje i usmeravanje na čitanje, jer kome ne bi ovako slatko čudovište bilo zanimljivo.
Da li ste se već susreli sa ovim žutim čudovištem koje voli knjige?
Uradi sam igračka - Kuda se kreću vozila? 🌟Potreban materijal :
- najlon konac, - perlice, - odštampan ili nacrtan materijal sa avionom, motorom ili automobilom i brodom.
- odštampan ili nacrtan materijal sa ulicom, morem i oblacima, - selotejp, - karton
- ukrasna traka (washi tape) je opciona. 🌟 Postupak izrade : Na karton (kao na primeru) sa jedne strane zalepiti vozila jedno ispod drugog, a sa druge strane ulicu, more, oblake jedno ispod drugog redosledom kao njihovi parovi. Na poleđini zalepite najlon konac stavite jednu perlu i prevucite ga sa prednje strane preko prvog para vozilo-putanja, pa ga sa druge strane pričvrstite na poleđini kartona. Ponoviti isto i za ostale parove. 🌟 Prilikom igre uz naglašavanje reči AUTO vozi po ULICI opisujte kuda se kreće koje vozilo 🚙
#igromdoznanja
Iako je prošlo poprilično godina od završne predškolske pripredbe i dalje se sećam predstave i pesme za koreografiju koju sam izvodila sa drugarima i drugaricama iz grupe. Samo to spremanje mislim da je donelo više uzbuđenja, isčekavanja i radosti od samog dana kada je sve naučeno trebalo izvesti pred roditeljima, decom i vaspitačima ❤️ Uloga pozorišne predstave za decu jeste razvoj dečije mašte i kreativnosti, ali i upornosti i istrajnosti. O značaju dramskih teksova u odrastanju deteta citiraću gospođu Škuflić-Horvat (2004), koja kaže – “Svrha dramskog obrazovanja nije uvežbavanje glumaca ni produkcijska igra za gledatelje, svrha mu je emocionalno oslobađanje i omogućivanje kontrolisanog emocionalnog izraza.” Što i kada malo bolje sagledamo neki igrokaz koji izvode deca i jeste tako, kroz dijaloge oni proživljavaju na “sceni” različite uloge, upadaju u nevolje, pomažu prijateljima, pobeđuju loše ponašanje i ističu pravednost, pa je tako decu stvarno potrebno od ranog uzrasta uključivati u ovu vrstu umetnosti i stavarno je negovati.
Pa nam tako Tode Nikoletić, pisac poezije i dramskih tekstova za decu, donosi novu knjigu koja sadrži lutkarsko-dramski serijal tekstova za decu sa nazivom Vaspitavanje pred spavanje u izdanju @kreativnicentar
A više o knjizi pročitajte klikom na blogu 🌟